Pierwsza butelka dla niemowlaka – jaką wybrać?

Karmienie piersią to najbardziej polecany sposób żywienia niemowląt minimum przez pierwszych 6 miesięcy życia. Nie każda mama chce jednać karmić swoje dziecko w ten sposób, niektóre po prostu nie mogą, a wtedy stają przed wyborem butelki dla niemowląt. Są też mamy, które pragną zakończyć swoją przygodę z karmieniem piersią i również poszukują butelki, która sprawi, że dziecko w jak najmniejszym stopniu odczuje zmianę.

Prosty czy też trudny wybór butelki

Teoretycznie wybór butelki dla niemowląt nie powinien sprawiać kłopotu. Aktualnie jednak na rynku pojawiło się tak wielu różnych producentów, którzy reklamują przeróżne smoczki i butelki, że ciężko się w tym wszystkim połapać. Skąd wiedzieć, która butelka nada się akurat dla danego dziecka? Zacząć można od dość prostej rzeczy, czyli rozmiaru. W przypadku kupowania butelki dla noworodka śmiało postawić można na pojemność do 120 ml. Maluszek i tak przez pierwsze miesiące nie będzie zjadał więcej. W przypadku kupna butelki dla starszego dziecka można już pomyśleć o dużych pojemnościach takich jak 180-240 ml. Kolejną kwestią jest wybór między szkłem a plastikiem. Szkło jest o tyle lepsze, że nie przenosi i nie utrzymuje zapachów. Niekoniecznie jednak szklana butelka nada się dla roczniaka, który mleko pije już sam – podczas zabawy mógłby ją po prostu stłuc co z pewnością nie jest bezpieczne.

Smoczek jest najważniejszy

Tak naprawdę wybór samej butelki nie jest aż tak ważny. To wybór smoczka jest istotny, szczególnie dla dziecka. Po pierwsze należy skupić się na jego rozmiarze. Nowo narodzone niemowlę musi mieć smoczek o najmniejszej przepustowości, inaczej mógłby się zachłysnąć. Starsze dzieci natomiast powinny mieć smoczek dostosowany do ich wieku – na etykietach można spotkać oznaczenia: od 6/12 miesiąca życia. Z wyborem smoczka największy problem pojawia się w przypadku dzieci, które mają przestać być karmione piersią. Młodych rodziców może w tym przypadku czekać długa droga w poszukiwaniu smoczka idealnego. Powinien on jak najbardziej przypominać pierś mamy. Dla każdego dziecka oznacza to jednak coś zupełnie innego, więc nie ma jednej złotej rady. Czasami trzeba po prostu próbować różnych marek. Uwagę można zwrócić na fakt, że to smoczki lateksowe są bardzo miękkie, jednak mniej trwałe. Smoczki wykonane z silikonu są natomiast trwalsze, ale również twardsze, dlatego niektóre dzieci mogą ich nie zaakceptować. Kupując butelki dla niemowląt trzeba pamiętać o zakupie specjalnych akcesoriów, jak na przykład szczoteczka do czyszczenia bez której ciężko o zachowanie prawidłowej higieny.