Czym kierować się przy wyborze lalki dla dziecka?

Lalka i dziecko to idealne połączenie. Dzieci wiele potrafią sobie wiele wyobrazić, dlatego dla nich zabawka jest częścią rodziny, traktują ją jako swojego towarzysza i nawiązują z nią więź. Piękne lalki Barbie nie są wyłącznie zachcianką dziecięcą, za ich pomocą dziecko może wcielać się w różne role i odgrywać scenki, ćwiczyć umiejętności dnia codziennego. Jeśli ktoś myśli, że lalka to zbędna zabawka, to bardzo się myli. Zabawa nimi wiąże się z szeregiem korzyści dla dziecka, rozwija je na wielu płaszczyznach.

Jak wybrać odpowiednią lalkę dla dziecka?

Lalka jest dla dziecka przyjaciółką, przytulanką, sposobem na wyrażenie emocji i odstresowanie się, przygotowuje do dorosłego życia. Dzieci za pomocą lalek naśladują innych, uczą się opiekuńczych odruchów, łatwiej nawiązują kontakty z innymi. Już samo przebieranie lalek ma niezwykle korzystny wpływ na rozwój dziecka, ćwiczy to małą motorykę, precyzję, siłę dłoni. Poprawia koordynację ręka-oko, uczy samodzielności. Korzyści jest naprawdę wiele, podobnie jak modeli lalek do wyboru. Przy wyborze lalki dla dziecka należy mieć na uwadze to, z jakich została wykonana materiałów. Powinny być one wysokiej jakości, bezpieczne, bez żadnych toksycznych substancji. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup produktu z odpowiednimi atestami i certyfikatami, spełniającymi niezbędne normy.

Zaleca się stawiać na prostotę, bo to właśnie w niej tkwi klucz do sukcesu. Skomplikowane zabawki wielofunkcyjne nie pobudzają wyobraźni dziecka. Znaczenie ma również to, aby zabawka była trwała, nie zawierała małych elementów ruchomych podatnych na oderwanie. Bardzo ważne jest to, aby lalka wyglądała przyjaźnie, na co wpływa jej mimika, oczy, kolory i nawet proporcje. Dla najmłodszych najlepsza będzie lalka materiałowa, bez ubranek i akcesoriów. Z kolei dziecku od pierwszego do trzeciego roku życia można już kupić lalkę funkcyjną, wydającą dźwięki, do przebierania, wożenia, karmienia itd. W przypadku starszych dzieci odwodnienie będą już większe i cięższe lalki, płaczące, śpiewające, śmiejące się czy nawet mówiące. Przydadzą się różne dodatkowe akcesoria do nich typu wózek, artykuły higieniczne. Dla dzieci powyżej piątego roku życia idealnie sprawdza się lalka Barbie (np. z tantis), zabawki z wyglądu zbliżone do wieku użytkownika.