Gra Emocje – zabawa i edukacja w ekscytującej formie

Każdy człowiek, młodszy czy starszy, przeżywa emocje na swój sposób. Nie każdy jednak potrafi rozpoznać, nazwać i zrozumieć to, co się dzieje w swojej głowie. Warto zatem zgłębiać wiedzę na temat ludzkiego mózgu i tego, co przeżywa jednostka. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, wówczas najlepiej jest zacząć naukę, będąc dzieckiem, aby w życiu dorosłym umieć kontrolować swoje reakcje na pewne sytuacje. Nieodzowną pomocą będzie gra Emocje, przeznaczona właśnie dla najmłodszych.

Dlaczego emocje są ważne?

Wszyscy ludzie codziennie doświadczają emocji, które można określić stanem wzbudzenia. Może być on pozytywny lub negatywny, świadomy czy nieświadomy. Niezależnie od jego charakterystyki – owy stan zawsze będzie pobudzał człowieka. Każdy stan emocjonalny jest istotny, ponieważ przekazuje pewne informacje na temat tego, co dana osoba czuje. Podstawowa rola emocji to pomaganie człowiekowi w przetrwaniu. Strach informuje o zagrożeniu, na które trzeba szybko zareagować – walczyć lub uciekać. Radość jest komunikatem dotyczącym tego, co sprawia przyjemność, daje spełnienie i szczęście. Złość z kolei zazwyczaj związana jest z frustracją, irytacją, a nawet naruszeniem przestrzeni osobistej. Wyżej opisane emocje to wyłącznie kilka z tych, które zostały wyróżnione jako pierwotne. Poza strachem, radością i złością do podstawowych emocji zaliczamy także smutek, wstręt oraz zagrożenie.

Gra Emocje – odkryj siebie i poznaj swoje emocje!

Profesjonalnie zaprojektowana, kolorowa gra planszowa została laureatem Nagrody Głównej w konkursie Zabawka Roku 2019 w kategorii gry dla najmłodszych. Zabawa przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 7 roku życia, natomiast nieco młodsze dzieci również poradzą sobie z rozgrywką – oczywiście pod okiem rodzica. Plansza do gry ma formę puzzli, co jest dodatkową zabawą dla najmłodszych, w końcu dzieci uwielbiają układać puzzle! Podczas gry każdy z graczy rzuca kostką, kiedy nadejdzie jego kolej i przesuwa pionek o liczbę pól, która została wskazana. Następnie dobiera odpowiednią kartę, która jest oznaczona emocją strachu, złości, smutku lub radości. Istnieje także dodatkowa karta – znak zapytania, która prezentuje inne uczucia. Każda karta zawiera zadanie lub pytanie związane z wyżej wymienionymi emocjami. Do zestawu dołączone są również żetony z wizerunkiem dzieci przeżywających różne emocje.gra Emocje

Jak gra Emocje pomoże dzieciom zrozumieć stany emocjonalne?

Przede wszystkim forma gry jest przystępna z tego względu, że jest jednocześnie zabawą i edukacją. Gra jest świetnym sposobem na poznanie siebie i otoczenia – tego, co czują i jak myślą ludzie dookoła. Gra Emocje skłania wszystkich uczestników zabawy do zastanowienia się, jak reagują na różnorakie sytuacje oraz co odczuwają, kiedy te zdarzenia mają miejsce. „Jak rozpoznać, że ktoś jest smutny?” oraz „Jakich rzeczy boją się dzieci, a jakich dorośli?” to przykłady ciekawych pytań opracowanych przez producentów gry. Co prawda, gra Emocje jest przeznaczona dla dzieci, natomiast analizując dwa podane wyżej pytania, można stwierdzić, że są niezwykle uniwersalne. Udzielenie odpowiedzi na nie będzie treningiem umysłowym zarówno dla maluchów, jak i dorosłych. Zatem pełnoletni gracze podczas rozgrywki także wiele się nauczą. Z kolei karty z pytaniami mogą być pretekstem do rozmowy o emocjach, także poza grą.

Zabawa i nauka zarazem

Niewątpliwie gra Emocje jest solidnym narzędziem, które posłuży do podjęcia jakże skomplikowanego tematu emocji. Rozmawianie o nich nie jest łatwe, natomiast rozumienie ich jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania. Otóż samoświadomość jest szalenie ważna i z pewnością przyda się człowiekowi w każdej sferze życia, na wszystkich etapach rozwojowych.