Dwie kategorie gier edukacyjnych

Gry edukacyjne są świetnym sposobem na kreatywne zorganizowanie sobie wolnego czasu. Stanowią one bardzo dobrą alternatywę dla pustych rozrywek w rodzaju oglądania małowartościowych programów w telewizji, czy przesiadywania godzinami przed ekranem komputera. Pozwalają one również zintegrować różne grupy i dlatego nadają się na spotkania, na których poznaje się wiele nowych osób.

Kategorie gier edukacyjnych

Produktów tego pokroju jest cała masa i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Gry rozwijające zdolności manualne

Ten typ gier pozwala na polepszenie umiejętności radzenia sobie z manipulowaniem różnymi, często niewielkich rozmiarów, elementami. Do tej kategorii należy na przykład znana gra „Jenga”. Polega ona na takim wyjmowaniu klocków ze zbudowanej wieży przez kolejnych graczy, by cała konstrukcja nie runęła. Ćwiczy to zdolność do sprawnego przemieszczania niewielkich przedmiotów i wyrabia swego rodzaju „subtelność” ruchów. Gracze po pewnym czasie zabawy wyrabiają sobie taki sposób gry i operowanie blokami, że potrafią zachować stabilność wieży nawet w bardzo trudnym położeniu.

Gry opierające się na wiedzy

Pod tą kategorię należy podpiąć różnorodne quizy, ale nie tylko. Gry edukacyjne testują nie tylko wiedzę gracza, ale również jego zdolność do szybkiego przypominania sobie pożądanych informacji. Po pewnym czasie umiejętności gracza poprawiają się, tak że jest on w stanie osiągać dużo lepsze wyniki niż wcześniej. Przykładem popularnej zabawy z tej kategorii są „państwa-miasta”. Gra ta pozwala ćwiczyć wydobywanie nazw różnych obiektów z zakamarków swojego umysłu, ale stanowi też dobrą zabawę, gdyż opiera się na rywalizacji z innymi.